Köpek mi almalı, kedi mi?


KEDİ Mİ, KÖPEK Mİ ?
Kedi veya Köpek edinmenin püf noktaları

*Bu soruya verilebilecek birçok yanıt olmasına rağmen bence en önemli cevap; ‘Benim çalışma hayatı dışında kalan vaktim ne kadar?‘ sorusudur. Nedenine gelince;

• Köpekler sıcakkanlı, sevecen ve siz istemeseniz dahi her an oyunbaz olabilirler. Ayrıca ihtiyaçlarının giderilmesi için belirli periyotlarla dışarı çıkartılmaları gerekmektedir.

•    Kediler ise köpeklere kıyasla özgürlüğüne daha düşkündür. İnsanları kullanmayı severler, biraz da bencildirler. Kendileri istemedikçe sizinle vakit geçirmezler. Öte yandan, mama ve sularını verdiğiniz ve gayet küçük, zahmetsiz önlemlerle ihtiyaç düzenini sağladığınız sürece, kendi başlarının çaresine bakabilirler.

NEREDEN ALMALIYIM?

*Kesinlikle düzenli veteriner hekim kontrolü yapılan, evcil hayvan satış yetkisi bulunan noktalardan almalısınız.

NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

*Alacağınız türe (kedi-köpek) karar verdikten sonra, öncelikle aldığınız veya sahiplendiğiniz petin ortalama 13-15 yılını sizinle geçireceğini ve oyuncak değil size bir yol arkadaşı olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle ilk andaki karşılıklı iletişiminiz çok önemli olacaktır. Aldığınız küçük dost en az 2 aylık olmalıdır. Aşı karnesi olduğundan ve iç parazit tedavisinin yapıldığından emin olun. Bu yazılanlar tamamen Bakanlığın yaptırımlarıdır. Bu konularda en ufak bir tereddüdünüz olursa bir an önce bir veteriner hekime danışın.

Sokaktan alarak sahiplenmeye karar verdiğiniz petinizi ise evinize getirmeden önce bir veteriner kliniğine götürüp genel kontrollerini yaptırdıktan sonra evinize alınız.

Aydın ORUÇ
Vet. Hek.