Evcil hayvanları sahiplenirken..


EN İYİ ARKADAŞIM..

Veteriner Hekim Taylan Salaçin, evinde köpek ya da başka bir evcil hayvan beslemek isteyen okuyucularımıza dikkatli seçim yapmaları uyarısında bulundu. Salaçin, köpeklerin ırklarına göre farklı karakterleri olduğuna dikkat çekti.

Petside Veteriner Kliniği’nin sahibi Veteriner Hekim Taylan Salaçin, köpek ya da başka bir evcil hayvan beslemek isteyenlere iyi düşünmeleri uyarısında bulundu.

Hayvan satın almadan önce ev ortamı, iş ortamı, özel yaşamın çok iyi etüd edilmesi gerektiğini belirten Salaçin, kesin karar verildikten sonra da mekana ve hayvanın karakterine göre doğru ırk seçimi yapılmasının daha uygun olacağını söyledi.

Evcil hayvan satıcılarının size uygun olup olmadığına bakmadan sadece satış amacıyla hareket edebileceğini kaydeden Salaçin, “Satıcı sizin şartların uygun olup olmadığına bakmaz, elindeki hayvanı satmaya çalışır. Oysa evin genişliği, bahçe durumu, evde küçük çocuk olması gibi unsurlar hayvan ve ırk seçiminde dikkat alınmalıdır” dedi.

En çok tercih edilen ev hayvanının köpek olduğunu dile getiren Taylan Salaçin, köpek seçimi ve bakımıyla ilgili şunları söyledi:

“Öncelikle gerçekten bir köpek besleyecek zamanınız var mı bunu belirlemelisiniz. Örneğin köpeği eve kapatamazsınız. Günde en az 2-3 kez gezdirmeniz gerekir. Bunu yapamayacaksanız hem size hem de köpeğe eziyet olur. Sonra iklim koşulları önemli. Husky, Kangal gibi soğuk iklime alışkın ırkları getirip Ege’de beslemek istiyorlar. Ama hayvan sıcak iklimde yaşayamıyor.”

Evde hayvan beslemenin 3 yaşından büyük çocukların psikolojik gelişimine önemli katkıda bulunduğunu ifade eden Salaçin, ancak hayvanın aşı ve kontrollerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Köpek alırken dikkat!

Rastgele bir yerden köpek ya da bir başka evcil hayvan alınmasının yanlış olacağını ifade eden Salaçin, “Mutlaka evcil hayvan satış ruhsatnamesini sorunuz. Aldığınız hayvanın aşı karnesini kontrol ediniz aşılarının tam olduğu imzalarla belgelenmiş olmalı. Veteriner hekim kontrolündeki bir işyeri olmalı.  Eve getirmeden de satın aldığınız hayvanı son kez veteriner kontrolünden geçiriniz. Eğer yavru köpek aldıysanız 3-4 hafta dışarı çıkarmamanız ve yıkamamanız gerekir.” diye konuştu.

Köpeğin beslenmesinin de özellikle tuvalet alışkanlığı açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Taylan Salaçin, profesyonel mama kullanımı durumunda köpeğin ne zaman tuvaletini yapacağını bilip buna göre dışarı çıkarmanın mümkün olduğunu söyledi. Salaçin aksi durumda tuvalet ve dışkı problemi yaşanacağını, ayrıca küçük köpeklerin yanlış beslenme sonucunda ishal olmalarının ölümlerine sebep olabileceğini dile getirdi. Salaçin, kedi-köpeğin ortalama ömrünün 15 yıl olduğunu kaydetti. Taylan Salaçin bir köpeğin en az aylık masrafının 50 YTL olacağını ifade etti.

Karakterine göre ırk seçimi

Köpek alırken ırkına da doğru karar vermek gerekir. Köpeklerin ırklarına göre farklı karakter özellikleri vardır. Örneğin doberman, pincher, bull terrier sahibine bir şey yapmaz ama, bilinçsiz hareket eden bir çocuğa zarar verebilir. Biz çocuklu ailelere golden retriewer, labrador retriever türü ırkları tavsiye ediyoruz. Bu hayvanlar bahçeli evde daha da uyumlu bir yaşam sürer.

   

Bahçeli evi olanlar german shephard, rottweiler, weilmaier, setter ırkları da tercih edebilirler.

        

Kadınlar genellikle küçük köpekleri tercih ediyorlar. Küçük köpeklerden de önereceğim ırklar; pyg, french bulldog, shit-zu, yorkshire terrier, westhighland white terrier.

   

a bir veteriner hekime danışmanızı öneririm.

Kediler evde beslemek için ideal

Kedinin köpeğe göre daha asosyal bir hayvan olduğunu belirten veteriner hekim Taylan Salaçin bu nedenle  kedilerin evde bakımının daha kolay olduğunu söyledi. Salaçin, “Çok fazla dışarı çıkması gerekmez. Veteriner hekim kontrolünde 2-3 aylık kontrollerle parazit uygulaması yapmak gerekir. Kontroller yapılırsa sağlık açısından bir sorun ortaya çıkmaz.” dedi.

Taylan Salaçin, evinde kuş besleyenlere, kafesi kuytu ve cereyan almayan bir yere koymaları, akvaryumu olanlara da akvaryumu güneş görmeyen kuytu bir yere koymaları tavsiyesinde bulundu.