Köpeklerinizi LEISHMANIASIS’ten koruyun


Köpek LEISHMANIASIS’i nedir?
Bu hastalık, Leishmaniasis etkenini taşıyan sinekler tarafından ısırılma sonucunda köpeklere bulaşan ve zaman zaman ölümle bile sonuçlanabilen tehlikeli bir hastalıktır. Ne yazık ki henüz koruyucu bir AŞI geliştirilememiştir.

Ülkemizde de yaygın
Leishmaniasis İspanya, İtalya, Türkiye, Portekiz, Fransa, Yunanistan, Malta, Mısır, İsrail, Tunus ve Fas gibi Akdeniz ülkelerinde ve Latin Amerika ülkelerinde karşımıza çıkmaktadır.

Leishmaniasisi Tatarcık sinekleri taşır
Köpek Leishmaniasis etkenini taşıyan bu sinekler genellikle kırsal alanlarda park ve bahçelerde bulunurlar. Sivrisineklerin aksine vızıldamadan uçan tüylü ve iki kanatlı insektlerdir. Uzunlukları 2-3 mm kadardır. Hem insanları hem de köpekleri ısırırlar. Akdeniz çevresinde tatarcık mevsimi Mayıs ayında başlar ve Eylül- Ekim aylarında sona erer.

Leishmaniasis hastalığının kuluçka (inkübasyon) dönemi uzundur
Genelde bu dönem 3-18 ay arasında değişir. Ancak nadiren de olsa, birkaç yıl boyunca hastalık oluşturmayabilir. Bazı köpekler dirençlidir. Taşıyıcı sinekler tarafından ısırılmalarına rağmen iyi beslenen ve stresten uzak yaşayanlar hastalık belirtilerini, uzun süre göstermezler.

Klinik belirtiler
* Özelikle göz ve burun çevresinde tüy kaybı oluşur.
* Hastalık ilerledikçe, iştah azalmasa da hayvan zayıflamaya başlar.
* Köpek yere uzandığında veya oturduğunda sürtünmeye maruz kalan deri yüzeylerinde hassasiyet-ağrı meydana gelir.
* Hastalığın son aşamalarında tırnaklar anormal derecede uzar ve eğrilir.

 

Ne yapmalı?
Köpeğinizde böyle belirtiler farkettiğiniz zaman hemen veterinere götürün. Veteriner, uygun bir şekilde kan testi yaparak veya şişmiş lenf bezlerinden aspirasyon örneğini hazırlayarak mikroskop altında etken parazit araştıracaktır.

İnsanlara bulaşır mı?
Bu olasılık düşüktür. Olsa bile insanda tedavi çok daha kolay ve kalıcıdır. İmmun sistemi baskılayan aids gibi hastalıklar olmadıkça. Tatarcıklar köpeklerden aldıkları paraziri geliştirirp hem başka bir köpeğe hem de insana bulaştırabilirler. Akdenize kıyısı olan ülkelerde insan vakaları köpek vakalarına oranla çok azdır.

Riski azaltın
Mayıs ve ekim ayları arasında gün batımından gün doğumuna kadar köpeğin ev içinde kalması hastalık riskini düşürür. Klinik belirtiler iyi izlenmeli ve hastalık kağtığından şühe edilen köpek derhal bir hekime gösterilmedilir.

ÖNLEM ALIN
Bu sinekleri hayvanlardan uzak tutmak için veya ısırmasını önlemek için koruyucu antiparaziter tasma kullanılır. Dünya Sağlık Örgütü WHO korunmak için köpeklere DELTAMETRİN emdirilmiş tasma takılmasını önermektedir. Deltametrin emdirilmiş tasmalar tüm kritik dönem boyunca tatarcık ısırmalarını % 95 oranında engeller.

Piyasada bulabileceğiniz pire tasmaları genellikle bu maddeyi içermez. Köpeğinizi korumak için, özel olarak DELTAMETRİN emdirilmiş tasma isteyin.