Köpeklerde gençlik hastalığı (distemper virüs)


Gençlik hastalığı (distemper virüs) ismi,  genelde genç köpeklerde görülmesinden dolayı halk arasında kullanılan bir terimdir.

Distemper virüs yani gençlik hastalığı, köpeklerde solunum, mide, bağırsak ve sinir sistemini etkileyen ölümcül bir hastalıktır.

Viral bir hastalık olup çok çabuk bulaşır.  Teşhiste geç kalınması ve iyi bir tedavi protokolü uygulanmaması halinde genelde ölümle sonuçlanmaktadır.

Virüs hav yoluyla ya da hasta hayvan ile kurulan temasla bulaştığı gibi yine hasta hayvanın dışkı ya da vücut akıntılarıyla da bulaşabilmektedir.

Genç köpekler anneden ayrıldıktan sonra immun bağışıklık yavaş yavaş yok olduğu için yavrular bu virüslere karşı korumasız kalırlar. Bu nedenle genç köpeklerde özellikle aşısız oldukları dönemlerde, başka hayvanlarla temastan kesinlikle kaçınmak gerekmektedir.

Hastalık genelde gözlerde yaşarma, burun akıntısı, öksürme, ateş, kusma, ishal ve iştahsızlık ile karekterizedir. Hastalığın erken dönemde tanısını koymak için rapid testler mevcuttur. Evinize yeni bir köpek aldığınızda bu testlerin uygulanması kesinlikle çok daha sağlıklı olacaktır.

Bu hastalıktan korunmanın tek yolu sağlam bir immunizasyon ve aşılamadır. 6 haftalıktan itibaren başlayan bir dizi aşılama ile immun bağışıklığın kazandırılması amaçlanır. Ülkemizde aşılamanın yıllık olarak tekrar edilmesi önerilmektedir. Bunun nedeni çok sayıda sokak hayvanı ve aşısız hayvan bulunmasıdır. Yapılan araştırma lar sonucunda, bu virüsün insana hiçbir şekilde bulaşmadığı kanıtlanmıştır.