Iguana


Bu resimde gördüğünüz, adı Ginger olan bir İguana. Ginger’ı sahibi bize deri değiştirme döneminde getirdi. Çok kızgın ve sinirliydi, muayeneden hiç hoşlanmadı ve sonunda ona vereceğimiz ilacıda kapıp aldı..


İguanalar hakkında:

Doğal yaşam alanları tropik ormanlar olan ‘’iguanalar’’ , genellikle nehir veya akarsu kenarlarında bulunan ağaçların suya eğilen dallarında yaşarlar. Çok iyi yüzücü olan iguanalar herhangi bir tehlike anında hemen suya atlarlar ve kendilerini korurlar. Ömürleri doğal yaşamlarında 15-20 yıl kadar olurken evlerimizde beslediklerimiz ne yazık ki bu kadar yaşamazlar..

Genelde dişilerin akvaryumlarda beslenmesi önerilir. Erkek iguanalar bunun için pek uygun değildir. Çünkü genelde agresif olan erkekler, suda kendi yansımalarını gördüklerinde stresleri daha da artar. Bazen de camda gördükleri yansımaya yani cama saldırmak suretiyle kedilerini çok ciddi şekilde yaralayabilirler. Bu yüzden erkek iguana besleyecek hayvan severler sık telli kafesleri tercih etmelidirler.

   

Diğer sürüngenler gibi iguanalar da alanları ne kadar büyükse, o kadar büyüme eğilimi içindedirler. Yani yavru aldığınız bir iguanayı ileriki dönemde daha büyük bir yaşam alanına almanız şarttır. Tabi ki yaşam alanında doğal hayatlarında olduğu gibi bir kütük parçası, doğal bitkiler, nem oluşturması için bir su kaynağı ve ısı çok önemlidir. Ayrıca iguana yaşantısı içinde aydınlatma da çok önemlidir. İmkana göre mutlaka UVB ve UVA içeren florasanlar kullanılmalıdır.

Ortam ısısının 23-30 °C olması idealdir. Nem oranının %70-%80 aralığında olmasına özen gösterilmelidir. Nemlendirme işlemini spreyler aracılığı ile günde 4-5 kez yağmurlama yaparak sağlayabilirsiniz.

Doğuştan otçul olan iguanalara, ot dışında herhangi bir gıda veya madde verilmesi istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Yurt dışında bu canlılar için kullanılan çeşitli tamamlayıcı ürünler bulunmakta ve bu şekilde vücutlarının ihtiyaçları tam olarak karşılanabilmektedir. İguanaların yemek tabağında 6-8 çeşit sebze ve meyve bulunması önerilmektedir.  Bu sürüngenin ne zaman hangisini yiyeceği belli değildir. Doğal yaşamlarında çok çeşitli sebze ve meyve ile beslenirler.  Bizde bu çeşitliliği sağlamalıyız. Haftada 1 defa kalsiyum takviyesi yapılmalı bu takviye için mutlaka veteriner hekiminize başvurmanız önemlidir.

İguanalar için en yararlı yiyecekler; roka, marul, tere, dereotu, radika, hindiba, ebegümeci, yonca, pancar yaprağı, turp otu, kereviz yaprağı, nane, fesleğen, dut yaprağı, Japon gülü, gül yaprağı ve çiçeği, kayısı, incir, erik, kivi, muz, papaya, çilek, kiraz, armut, kabak, şeftali, yenidünya, yeşil (tatlı) biberdir. Salatalık, domates, havuç, patates ve mantar ise besin değerleri düşük olduğundan az miktarda alınmaları gerekmektedir.

Aslında bakımı çok kolay olan iguanaları ılık su ile 15 günde bir yıkamanız önem taşır. Banyo sonrası ortam sıcak olmalıdır çünkü iguanalar ısı farkından çok etkilenmektedirler.

Deri değiştirme döneminde veteriner hekime danışarak banyo sayısı arttırılabilir. Böylece çok hırçın ve sinirli geçen deri değişimi ve devam eden üreme mevsimlerini çok daha rahat ve stressiz geçirmeleri sağlanacaktır.

İguanaların uzayan tırnakları, takılmalar ve kırılmalar sonucu parmak kırıklarına yol açtığı için belirli periyotlarla veteriner hekime götürerek kestirmeniz gerekir.

Taylan Salaçin

Vet.Hek.